REAKCIA NA BALÓNIK A OČNÝ KONTAKT A CHÔDZA PRI NOHE
Ako som už spomínala, očný kontakt je základom všetkého. Až od neho sa odvíjajú ostatné povely. Aby sme dosiahli očný kontakt, najprv musí mať psík reakciu na balónik.
REAKCIA NA BALÓNIK NA ŠNÚRKE
Snažte sa psíka čo najviac upútať na balónik. Preťahujte sa s ním, akýmkoľvek spôsobom sa s ním hrajte. No POZOR! Pri preťahovaní dbajte na to, aby pes vždy vyhral! A to za každých okolností. Vždy po preťahovaní psíkovi balónik pustite, nechajte ho, nech si s ním sám pobehá, potrhá, pokúše, pohraje sa. Balónik mu odoberte až vtedy, keď oň prestane javiť záujem. Taktiež mu ho nenechávajte celé dni a noci. Pre psa má byť balónik odmena, niečo výnimočné, niečo, čo si musí zaslúžiť. Teda mu ho nenechajte zovšednieť. (Pri preťahovaní dávame ťahavý a provokatívny povel "DRRRŽ!")
OČNÝ KONTAKT (TU SOM!)
potrebujeme: obojok, vôdzka, balónik na šnúrke
ako na to: Psa si posaďte vedľa ľavej nohy. Vôdzku si dajte do ľavej ruky a držte ju nakrátko. Balónik vezmite do pravej ruky a položte ho na hruď, poprípade pod pažu alebo ho hlavou pridržte o rameno. (Ja preferujem držanie balónika na hrudi.) Upokojte psa a upútajte ho na loptičku. Pes sa začne na ňu dívať, no zo začiatku bude stále odbiehať pohľadom a venovať pozornosť rušivým podnetom. Preto je dôležité vybrať si tiché a pokojné miesto (pre začiatok). Po každom odbehnutí pohľadu upozornite psa na loptičku povelom "TU SOM!". Akonáhle sa nám pes pozrie namiesto na balónik do očí, ihneď ho veľmi pochválte a pustite loptičku ako odmenu. (POZOR! Loptičku neodhadzujte pred, za ani vedľa seba! Psík by mal tendenciu od Vás odbiehať - a to predsa nechceme:-) Jednoducho ju len pustite - nech spadne. Pes si ju chytí.) Následne sa o ňu so psíkom poťahajte. Toto celé opakujte stále dokolečka . Postupne predlžujte časové intervaly z pár sekúnd na dlhú minútu. Držte sa pravidla: Radšej kratšie a poriadne ako dlho a s chybami :-)
výsledok: Podstatou očného kontaktu je, že pes sa Vám bude stále pozerať do očí (resp. na balónik), i keď ho nebudete mať práve u seba, pretože pes ho bude stále vyzerať (či mu náhodou zniekade nespadne). Nebude sledovať nič iné (napr. že pár metrov od Vás prebehla mačka, alebo že cez cestu hlučne prefrčala motorka, alebo že v blízkosti Vás sedí druhý pes) - bude sledovať len Vás!
CHÔDZA PRI NOHE S OČNÝM KONTAKTOM (K NOHE!)
Od očného kontaktu sa odvíja i chôdza pri nohe s očným kontaktom. Cvičí sa to veľmi podobne ako samotný očný kontakt. Vyžaduje to veľa trpezlivosti - dokonca viac, než si myslíte.
potrebujeme: vôdzka, obojok, balónik na šnúrke
ako na to: Psa si posaďte vedľa ľavej nohy. Vôdzku držte v ľavej ruke nakrátko. V pravej ruke držíte balónik. Psa upokojte a upútajte na balónik. Keď dosiahnete očný kontakt, kde sa Vám psík pozerá uprene do očí dlhšie ako minútu, môžete pridať krok. Pozor, myslím tým úplne maličký krôčik. Ak sa Vám pes i pri tomto pozeral do očí, veľmi ho pochváľte, pustite balónik, radostne sa s ním oň poťahajte. Pred pochvalou ho môžete opäť k nohe posadiť. Toto opakujte stále dokolečka-dokola. Plynulo pridávajte kroky.
Ak máte toto zvládnuté a psík pri normálnej chôdzi po pár krokoch vníma úplne niečo iné a nepozerá tam, kam by mal, buď začnete odznova, od samého začiatku po maličkých krôčikoch, alebo je tu ešte jedna finta. Akonáhle Vás pes prestane sledovať, v rýchlosti ho upozornite na balónik a svižne sa začnite točiť uprostred chôdzi, na mieste, smerom doprava. Keď spravíte 1-2-3 otočky, ďalej pokračujte v chôdzi. Toto môžete spraviť aj viackrát počas jednej chôdzi. Stále opakujte povel "K NOHE!". Keď prejdete asi 10-15 metrov, zastavte sa a psa veselo pochváľte. Dajte mu kúsnuť do balónika, popreťahujte sa s ním. Nezabúdajte na to, že pes musí v hre vždy vyhrať! Keď sa v chôdzi zastavíte, môžete udrieť dlaňou ľavej ruky o ľavé stehno, zaveliť "K NOHE!" a mierne psovi potlačiť zadok, aby si sadol. (UPOZORNENIE! Nedávajte povel "SADNI!".) Potom psíka samozrejme odmeňte.